Dobre fotografovať je ľahké. Virtuozita je ťažká

 

Je to podobné, ako hra na gitaru, či klavír. Ak dostanete krátku lekciu, už za pár hodín dokážete s gitarou zahrať bežnú pesničku. Tento prvý skok je rýchly. Rýchlo sa to naučíte a pomerne rýchlo sa zlepšíte až na úroveň, že môžete hrať v kapele, pre radosť… No potom sa už zlepšovanie začne zastavovať. Po pár mesiacoch cvičenia už pocítite limity. Ak chcete byť virtuóz, musíte začať tvrdo drieť za každé maličké zlepšenie. Niekoľko hodín denne, viac rokov. Potom sa dostanete medzi špičku. Tak isto je to s fotografovaním.

  • Ak nič neviete, vaše fotky budú náhodné. Niektoré sa vydaria, iné nie. Skôr budú nudné. Na pripomenutie dovolenky to stačí, ale nebude veľa tých, ktorí by túžili vaše albumy si prezrieť.
  • Ak viete základy, veľké percento fotografií bude nadpriemerných. Nespravíte hrubé chyby. Nebude to asi žiadne "umenie", ale budú to fotky technicky a obsahovo zaujímavé. Často sa vám podarí zachytiť zaujímavú chvíľu, pretože viete ako na to. Potiaľto sa môže dostať každý začiatočník. Stačí čítať tipy na tomto webe a podobných.
  • Všetko nad túto úroveň už bude len vo váš prospech a vaše fotky budú stále lepšie. No toto vylepšovanie už znamená trvalé štúdium, skúšanie, prax. To už je cesta pre tých, ktorých fotografovanie baví ako koníček.

Už samotná otázka ako fotografovať je výborná – ak si ju kladiete je to signál, že asi chcete rozmýšľať o tom, ako budete nejakú scénu, záber, alebo motív fotografovať. Práve to, že uvažujete ako na to je najlepšia cesta, ako dosiahnuť vo fotografovaní úspech.