Slovník pre amatéra

Av - priorita clony, jeden z najpoužívanejších režimov. Ide tu najmä o ostrosť. Keď si zvolíte nízke číslo clony (napríklad 4 alebo 8), ostrá bude len tvár v popredí, budovy v pozadí zostanú rozostrené. Pri vysokom čísle (16) bude ostré pozadie aj popredie. Fotoaparát si v tomto režime sám vypočíta potrebný expozičný čas.
EV - kompenzácia expozície. Ak je obrázok zasneženej zjazdovky príliš tmavý, môže pomôcť, ak tento ukazovateľ presuniete ku kladným hodnotám a fotíte znova.
Histogram - graf na displeji, ktorý trochu napovie, či je fotka podarená, alebo nie. Mal by vyzerať asi ako rovnomerný kopec rozložený po celej dĺžke grafu. Ak je kopec natlačený v ľavej časti grafu, fotka je tmavá, ak v pravej, tak príliš svetlá. Vtedy možno využiť kompenzáciu expozície.
ISO - miera citlivosti filmu alebo čipu. Má hodnoty 50, 100, 200, 400 a podobne. Vyššie citlivosti sa používajú pri fotení v slabo osvetlených priestoroch. No čím vyššia citlivosť, tým je zvyčajne horšia kvalita fotografie. Je v nej viac šumu.
MPix - číslo pred touto značkou naznačuje rozlíšenie fotoaparátu. Zjednodušene platí, čím je vyššie, tým lepšie. Na bežné fotenie stačí asi 5 až 7 MPix, zrkadlovky pre náročnejších pracujú s rozlíšením 10 až 15 MPix.
SLR - skratka označujúca zrkadlovku – fotoaparát, ktorý prostredníctvom zrkadla a optického hranola premieta do hľadáčika skutočný obraz. Keď človek stlačí spúšť, zrkadlo sa nadvihne a čip zachytí svetlo prechádzajúce objektívom.
VR - potlačenie vibrácií. Vďaka tomuto systému, ktorým výrobcovia vyzbrojili už aj kompaktné aparáty, môžete fotiť bez použitia statívu, v tme, večer na ulici, v bare a fotky by mali zostať ostré.
Zoom - laicky povedané, je to schopnosť priblížiť si vzdialené predmety. Veľký zoom (18×, 20×) si však pri maximálnom priblížení vyžaduje pevnú ruku, statív alebo stabilizáciu obrazu, inak je nanič a fotoaparát vyrába rozmazané obrázky.